Pes v posteli

Pes v posteli

Spať či nespať so psom v posteli?

V tejto otázke majú jasno asi len majitelia rodinných domov, kde je pes väčšinu času na dvore, len sem-tam je mu dovolené vstúpiť do domu, ale spálňa a posteľ sú preňho tabu. Majitelia bytových psov to už také jednoduché nemajú.

Bytového psa beriete ako člena rodiny: spolu s vami sa stravuje, pozeráte spolu televízor a keď je čas spať, pokojne k vám vlezie do postele. Je to správne, treba mu to tolerovať alebo zakazovať? Názory na to sú rôzne, poďme si prebrať za aj proti. Ak sa rozhodnete, že budete spolu so svojim štvornohým miláčikom zdieľať jedno lôžko, samozrejmosťou by malo byť, že váš pes je zdravý, odčervený, bez parazitov, čistý a s ostrihanými pazúrikmi. V žiadnom prípade mu nedovoľte, aby si miesto v posteli vybral sám – do postele môže len s vašim dovolením.

Takisto by ste mu nemali dovoliť spať na vankúši. Najpohodlnejšie miesto na spanie je v psom chápaní vyhradené pre najvyšších členov svorky, teda by malo patriť vám. Ak sa teda rozhodnete pre psa v posteli, miesto by ste mu mali vyhradiť pri vašich nohách. Ak máte nového psíka, je jedno, či je to malé šteniatko alebo starší jedinec, nemali by ste mu dovoliť hneď v prvých dňoch vstup do postele. Najprv by si mal zvyknúť na fungovanie vašej rodiny a vy by ste mali po niekoľkých týždňoch posúdiť, či môže s vami v posteli spať.

Pes v posteli

Špecifický prípad nastane, keď ste boli zvyknutý spávať sami v posteli so svojim psím miláčikom, a teraz do postele pribudol váš nový partner/partnerka. Vtedy by mal ísť psí kamarát preč z postele, minimálne dovtedy, kým si na nového votrelca nezvykne. Pripravte sa na ťažký proces odvykania, pretože tento akt bude brať ako útok na svoje postavenie v rodine.

V žiadnom prípade by ste nemali brať do postele psov agresívnych alebo úzkostlivých. Takýchto jedincov treba najskôr nevhodného správania sa zbaviť vhodnou výchovou, až potom môžu k vám do postele.

Podľa lekárov, ktorý varujú pred rizikom nákazy, by ste so psom spávať nemali, ohroziť vám môžu tzv. zoonózy, t. j. ochorenia alebo infekcie prenášané zo zvierat na človeka. Extrémnu nevhodnosť spávania so psom zdôrazňujú pre deti a osoby so zníženou imunitou.

“Ako je to u Vás? Spávate spolu v posteli so svojím psom?”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>