Pes a mačka – ako je to naozaj?

Pes a mačka spolu

Hovorí sa: sú na seba ako pes a mačka, a myslí sa tým, že sa nemajú radi – doslova sa nenávidia. Medzi ľuďmi je takáto nenávisť normálna, ale je to tak naozaj aj medzi psami a mačkami?

Prečo psy nenávidia mačky?

Medzi zvieratami to nie je až také zlé, je to skôr prirodzené správanie, ktoré môže vyústiť do krvavej bitky. Psy majú v sebe gény lovca, takže keď stretnú mačku, môže sa v nich prebudiť lovecká vášeň. A mačky im to len uľahčia: zježia chrbát, zaprskajú, vystrčia pazúriky a potom začnú utekať. Ak sa im podarí pazúrom zasiahnuť psa, dielo skazy môže byť dokonané – ak zo začiatku bral “lovenie” mačky len ako hru, po bolestivom zážitku ide hra bokom a z mačky je nepriateľ na život a na smrť. Beda jej, ak ju dobehne! A z tohto plynie zaužívaná predstava, že psy a mačky sú prirodzení nepriatelia.

Zbytočná nenávisť

Takisto k tejto vypestovanej nenávisti prispievajú samotní chovatelia psov (samozrejme, nie všetci!). Sami nemajú radi mačky. Keď vidia, že na ich dvor sa nejaká zatúlala, hneď na ňu huckajú svojho psa. A ten s radosťou urobí, čo mu pán rozkáže. A takto vytrénovaní psíci už potom aj sami od seba naháňajú mačky, veď ich to pán naučil, že je to tak správne. A pritom aj tí najväčší “neznášači” mačiek sa dajú prevychovať, poznám to z osobnej skúsenosti.

Pes a mačka sa spolu hrajú.

Brat sa sťahoval z rodinného domu do paneláku, svojho nemeckého špica tam zobrať nechcel, lebo bol zvyknutý na dvor. Zobrali sme ho k nám, mali sme tiež nemeckého špica a staršiu mačku. Brat svojho psa vytrénoval tak, že keď uvidel mačku, až sa triasol od nedočkavosti, aby sa za ňou mohol rozbehnúť a roztrhať ju na kusy. Aj na tú našu si brúsil zuby, prvé dni sme museli dávať dobrý pozor, aby nedošlo ku krvavej vražde. Nebudem popisovať proces ich zbližovania sa, no po niekoľkých mesiacoch si na našu mačku tak zvykol, že žrali z jednej misky a spali v jednej búde – doslova.

Prirodzene, nenávisť k mačkám u bratovho psa zostala – keď zbadal na dvore cudziu mačku, hneď za ňou šprintoval a beda jej, ak včas nepreskočila plot.

Medzi psami a mačkami to asi nikdy nebude ideálne ako z rozprávky “O psíčkovi a mačičke”, ale môžu spolu dobre vychádzať. Chce to len, aby mačky pred psami neutekali, a aby (niektorí) majitelia psov vo svojich miláčikoch zbytočne nepestovali nenávisť k mačkám.

“Aké máte skúsenosti Vy?”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>