Druhý pes v rodine

Dva psi spoločne

Skôr ako sa rozhodnete pre rozšírenie vašej psej svorky ďalším psom, je potrebné tento krok dôkladne zvážiť. V prvom rade si musíte zodpovedať otázku, či ste na nového psa pripravený priestorovo, či už v byte, alebo na dvore, pretože každý pes potrebuje svoj vlastný životný priestor. Taktiež si treba si uvedomiť, že vám stúpnu náklady na krmivo a veterinárnu starostlivosť.

A v neposlednom rade, nový pes do rodiny bude vyžadovať váš čas. Je mylná predstava, že keď budú dva psy, nebudete sa im musieť toľko venovať, že si vystačia aj samy. Skutočne omyl! Budete im musieť venovať viac času, možno aj dvojnásobok, minimálne zo začiatku.

Svorka sa rozrastá

Ak ste všetko dobre zvážili a stále ste odhodlaní pre tento krok, treba zodpovedne pristúpiť k výberu nového člena vašej domácnosti, aby ste zabezpečili bezproblémové spolunažívanie všetkých jej členov, či ľudských, alebo zvieracích. Sami najlepšie viete, akého máte doma psa a podľa toho treba vyberať. Ak napríklad vlastníte dominantného jedinca, nebolo by vhodné, keby aj druhý pes bol s rovnako výraznými vlastnosťami, pretože dva dominantné typy na jednom dvore alebo v byte by mohli mať časom medzi sebou konflikty.

Máte psa, alebo fenku? Chcete nového jedinca rovnakého pohlavia, alebo opačného? Ak budete mať psa a fenku a neplánujete sa venovať chovu šteniatok, dokážete zabrániť nežiadúcemu nakrytiu? Budete ich chovať oddelene? Možno budete musieť pristúpiť ku kastrácii niektorého z nich, prípadne obidvoch.

Ak je váš súčasný pes už v “dôchodkovom” veku, bude schopný prijať nového partnera? Nebude ho jeho hravosť obťažovať? Možno budete prekvapení, že ho prijme z pozície “staršieho brata”, prípadne “rodiča”, a mladého šteniatka sa ujme a bude ho “vychovávať”. A možno príchod nového psa bude brať ako ohrozenie svojej pozície v rodine.

Treba si tiež dobre premyslieť, či si zaobstaráte psa rovnakého plemena, alebo odlišného. Niektoré psie plemená nie sú príliš vhodné na život v svorke, napríklad taký čau-čau.

 Druhý pes

Dva psy v rodine

Keď privediete domov nového psa, musíte počítať s tým, že jeho včlenenie do rodiny si vyžiada určitý čas. Doprajte psom, aby sa samy navzájom preskúmali. Ak máte obavu, že by mohli do seba “skočiť”, dajte im mäkké náhubky, ktorými si navzájom neublížia. Minimálne prvé dni, až týždne, kŕmte oboch psov osobitne. Novému psovi pripravte vlastné ležovisko aj hračky.

Zo začiatku potvrďte v pozícii vodcu vášho prvého psa tým, že dostane prvý nažrať, s ním sa najskôr pohráte, on prejde prvý cez dvere a podobne. Časom si medzi sebou samy určia, ktorý z nich je dominantnejší, ktorý bude po vás vodca svorky. Toto ich “rozhodnutie” by ste mali rešpektovať. Nenechávajte psov spolu bez dozoru, pokiaľ sa nepresvedčíte, že sa z nich stali priatelia.

Odteraz budete mať doma dvojčlennú psiu svorku. Ak bol váš prvý pes “kľuďas”, s príchodom nového parťáka sa to môže zmeniť a vy ho nebudete spoznávať. Pripravte sa na to napríklad pri spoločných prechádzkach, aby ste neboli zaskočení, až vaša svorka stretne iného psa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>