Čivava

Čivava

Čivava je považovaná je najmenšie psie plemeno na svete. Meno je odvodené od mexického mesta Chihuahua, kde bol jeho výskyt okolo roku 1884 po prvýkrát doložený, ale nie je isté, či pôvodný domov tohto plemena nie je v Japonsku alebo Číne a do Mexika sa dostala s obchodníckymi loďami. Isté je, že podnikaví mexičani predávali čivavy okoloidúcim turistom, vtedy ešte pod menom mexicko-texaský alebo arizonský pes. Až neskôr sa miesto predaja, mesto Chihuahua, začalo používať ako meno pre toto psie plemeno. V roku 1904 bolo prvá čivava zapísaná v Americkom kynologickom klube a v roku 1942 bol Medznárodnou kynologickou organizáciou FCI uznaný štandart plemena čivava.

Charakteristika plemena

Výška čivavy v kohútiku je približne 20 cm, hmotnosť približne 2 kg. Charakteristické sú veľké guľaté oči a nápadne veľké vztýčené uši, pripomínajúce netopiera. Podľa srsti poznáme dva druhy: krátkosrstú a dlhosrstú. Krátkosrstá čivava má na celom tele priliehajúcu srsť, iba na krku a chvoste môže byť dlhšia. Dlhosrstá čivava má srsť jemnú a hodvábnu, rovnú, prípadne mierne zvlnenú, na ušiach, zadných nohách a chvoste výtvára akýsi lem. Farba srsti sa pohybuje od jednofarebnej až po kombinácie rôznych farieb.

Aj keď je čivava malý psík, nedajte sa jeho veľkosťou pomýliť, pretože má odvážnu obranársku povahu a nezaprie v sebe lovecké sklony. Povahou sú čivavy milé a priateľské, k svojej rodine si vytvárajú silné sociálne puto. Sú hravé a majú radi deti, hodia sa však skôr k starším deťom, ktoré lepšie chápu, ako sa majú k čivave správať a neublížia jej. K cudzím ľuďom sú čivavy nedôverčivé.

Čivava

Čivavy sú nenáročné plemeno. Vďaka silnému naviazaniu na rodinu potrebujú mať s ňou blízky kontakt, preto by ste mali jej ležovisko umiestniť tak, aby nemala pocit, že je mimo diania v rodine. Ale treba jej pevne stanoviť hranice, aby vedela, kde je jej miesto, inak má snahu prevziať vedenie. Aj keď je čivava malá a ľahšie sa unaví, potrebuje pravidelný pohyb, aspoň 2-3km denne, zo športov sa odporúča agillty. Chráňte ju pred prechladnutím, jej ležovisko umiestnite tam, kde nie je prievan.

Raz alebo dvakrát do mesiaca by ste jej mali strihať pazúriky – vzhľadom na jej nízku hmotnosť sa jej neobrusujú pri chôdzi ako pri väčších plemenách. Kúpať čivavy sa odporúča raz za mesiac. Pravidelne by ste jej mali čistiť okolie očí bórovou vodou od stôp po slzách. U feniek býva rizikové privedenie šteniatok na svet, niekedy je nutné použiť cisársky rez.

“Máte skúsenosti s týmto plemenom? Napíšte vaše poznatky do komentárov nižšie.”

1 Reakcia

  1. čivava píše:

    Jeeeej ta druhá fotka je prekrááásna. Uplne ako moja malá bekinka ktorá má dva roky a stále vyzerá ako šteniatko.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>